INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Celestyn Ciechanowski     

Celestyn Ciechanowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciechanowski Celestyn (1835–1906), lekarz, uczestnik powstania styczniowego, syn ziemianina Michała i Tekli z Mackiewiczów, ur. w Horłowie w pow. czausowskim w Mohilewszczyźnie, ukończył w r. 1852 gimnazjum w Mohilewie, medycynę w r. 1857 w Moskwie, po czym osiadł jako lekarz w Grodnie. W r. 1863 był naczelnikiem powstańczym miasta Grodna (»duszą organizacji, wielbiony, kochany przez młodzież, w samej rzeczy niepospolita osobistość« wedle Gieysztora) i lekarzem oddziałów powstańczych; uwięziony w czasie niesienia pomocy rannym powstańcom, osadzony w więzieniu w Grodnie, następnie w Wilnie, skazany został na karę śmierci przez rozstrzelanie, zmienioną jednak na 20 lat katorgi. W katordze w fabrykach Aleksandrowskich pod Irkuckiem był jednak tylko 4 lata, po czym przeznaczono go tam na głównego lekarza. Po kilkunastu latach przeniósł się do Irkucka, gdzie »zdobył sławę wielkiego filantropa«, lecząc najczęściej darmo i rozdając bezpłatnie lekarstwa. Zmarł w Irkucku 28 XII 1906. Matka jego była w r. 1863 więziona. – Z braci jego Jan (1827–1902), ukończywszy instytut rolniczy w Hory-Horkach, był urzędnikiem do szczególnych poruczeń przy gen. gub. Nazimowie w Wilnie, w r. 1863 również czynnym w organizacji powstańczej, uniknął jednak uwięzienia. Trzeci brat Fortunat, ksiądz, ur. w Horłowie w r. 1832, licencjat teologii, był profesorem języków i pisma św. w Seminarium duchownym w Wilnie. Po powstaniu, oparłszy się stanowczo biskupowi-odstępcy Żylińskiemu, musiał wyemigrować, pracował zrazu w parafii Schaerbeek pod Brukselą, gdzie wydał w r. 1877 dziełko pobożne w dziewięciu językach, później wyjechał do Chile; po krótkim pobycie w Conceptión i Santiago przeniósł się na podplebana do Valparaiso, gdzie wedle Domejki »wiele dobrego robi, szanowany i kochany od wszystkich, cnotliwy i uczony«. Powróciwszy do Europy, zmarł w Krakowie 30 IX 1882.

 

Portrety (fotografie) Celestyna i Jana C. u Gieysztora, Pamiętniki z l. 1857–1865, Wil. 1913, I 249, 251.

Gieysztor 1. c. 252, 390, 398, II 329; Talko-Hryncewicz, Z przeżytych dni, Kr., 236 i opowiadanie ustne; Klukowski, Lekarze zesłańcy po powstaniu 1863 (»Lekarz Wojsk.« 1927, IX nr 3); Archiwum Państwowe w Wilnie: Archiwum Murawjewskie, Specj. Komisja Śledcza dla Spraw Polit. 1864, nr 5; Officium SS. Hermagorae etc., Schaerbeek 1878; Domejko J., List do Odyńca (»Kłosy« 1880, nr 772, s. 245). Napis na nagrobku X. Fortunata C. na cmentarzu rakowickim w Krakowie. Listy tegoż do J. Domejki w Muzeum Mickiewicza w Paryżu.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.